Czy auta hybrydowe trzeba ładować?
Auta z napędem hybrydowym różnią się od siebie rodzajem zastosowanego w nich mechanizmu działania. Użytkownicy wciąż obawiają się zakupu tego rodzaju samochodu, ze względu na obawę przed koniecznością jego częstego ładowania. Czy jednak hybrydę trzeba ładować?
Odpowiedź jest prosta: wszystko zależy od modelu napędu, jaki zamontowany jest w danym aucie. Zazwyczaj samochody hybrydowe nie wymagają ładowania, bowiem do naładowania akumulatorów wykorzystują energię uzyskaną w wyniku procesu hamowania. Dzięki temu użytkownik nie musi przejmować się tym, że jego auto nagle przestanie jechać. Kiedy energia się kończy, uruchamiany zostaje silnik spalinowy, który doładowuje elektryczny. Sama praca silnika również dostarcza energii potrzebnej do jazdy, dlatego też wiele modeli hybrydowych w ogólnie nie daje użytkownikowi możliwości ładowania auta. Inaczej sprawa ma się z samochodami wykorzystującymi system „plug-in”. Tego typu napęd został skonstruowany specjalnie po to, aby dostarczać energii akumulatorom za pomocą zewnętrznych źródeł prądu. Takie hybrydy wyposażone są w specjalne wtyczki, które pobierają prąd z sieci. Użytkownik może łatwo poznać, że dany model opiera się na tej metodzie, bowiem na nadwoziu znajduje się dodatkowa klapka, pod którą kryje się wtyczka. Tego rodzaju hybrydy mają dużo większy zasięg elektryczny niż te pobierające energię z hamowania.
Innym pytaniem, przed którym stają początkujący użytkownicy hybryd jest to, czy można takie auto naładować w domu, czy wymaga ono specjalnej stacji ładującej. Każde auto hybrydowe z systemem „plug-in” można podłączyć do jakiegokolwiek gniazdka, które akurat znajduje się w pobliżu. Nie potrzebujemy specjalnych ładowarek, ani też domowej stacji ładowania. Jednak ładując auto w domowy sposób, zajmie nam to dużo więcej czasu. Energia, jaką możemy uzyskać ze zwykłego gniazdka jest mniejsza niż ta, która uzyskujemy po podłączeniu do stacji szybkiego ładowania. Trzeba pamiętać o tym, że pojemność akumulatorów zamontowanych w tego rodzaju autach jest duża, dlatego potrzebują one dużo energii aby całkowicie się naładować.