Jakie są plusy i minusy (zalety i wady) samochodów hybrydowych?

Samochody hybrydowe ze względu na swoje zalety stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. Zastanawiasz się, czy warto kupić takie auto? Poniżej przedstawiamy zalety i wady samochodów hybrydowych.

Na początek jednak warto przypomnieć czym jest auto hybrydowe. Napęd takiego samochodu opiera się na dwóch silnikach – spalinowym i elektrycznym. Mogą one pracować razem lub osobno. To jak, i w jakiej ilości jest wykorzystywana jednostka elektryczna zależy od modelu auta. Obecnie na rynku możemy wybierać między hybrydą szeregową, równoległą i szeregowo-równoległą. Hybrydy upowszechniły się za sprawą Toyoty Prius.

W hybrydzie szeregowej silnik benzynowy nie jest połączony z kołami napędowymi. Jego zadaniem jest napędzanie generatora prądu, który wykorzystuje jednostka elektryczna. W hybrydzie równoległej silnik spalinowy pełni rolę podstawowej jednostki, a elektryczny tylko go wspomaga. Z kolei hybryda szeregowo-równoległa rozkłada moc silnika spalinowego między dwa elektryczne. Dzięki przekładni planetarnej uzyskujemy taką energię, która jest najlepsza w danej sytuacji.

Taki napęd staje się coraz bardziej popularny. Ale czy ma tylko plusy?

Zalety (plusy) samochodów hybrydowych:

Niższe średnie zużycie paliwa – jest to podstawowa zaleta takiego napędu. Dla kierowców jest to często podstawowe kryterium. Dzięki występowaniu silnika elektrycznego w takim napędzie, nie musimy dużo płacić za paliwo.

Ekonomiczna jazda po mieście – auta hybrydowe idealne nadają się do miast. Silnik elektryczny zapewnia nam jazdę niemal bez wykorzystywania paliwa. Jest to bardzo istotne podczas jazdy w korkach. Przy silniku spalinowym spalanie paliwa jest największe podczas ruszania. Dzięki jednostce hybrydowej możemy tego uniknąć. Spalanie w mieście zwykle wynosi 3-4 litry na 100 km.

Odzyskiwanie energii – napęd hybrydowy zawsze będzie dążył do odzyskiwania energii. Na przykład podczas hamowania na początku włącza się rekuperacja. Dzięki temu silnik elektryczny odzyskuje energię (działa jak prądnica), czyli ładuje akumulatory. Tak naładowane baterie będą służyły w dalszej jeździe.

Rekuperacja – odzyskiwanie energii z hamowania wpływa także na dużo mniejsze zużycie tarcz i klocków hamulcowych. Dzięki temu te części musimy wymieniać o wiele rzadziej.

Mniejszy hałas – auto hybrydowe jest dużo bardziej ciche niż to o napędzie wyłącznie spalinowym. Docenimy to zarówno w korkach, jak i w dalszych trasach. Brak hałasu w kabinie pozwala dużo lepiej skupić się na prowadzeniu auta. Poza tym jazda w ciszy jest dużo bardziej komfortowa.

Możliwy duży dystans do pokonania na silniku elektrycznym – hybrydy typu plug-in dają nam komfort jazdy na silniku elektrycznym przez długi czas. Na samym prądzie możemy przejechać od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów.

Ekologia – samochody hybrydowe są przyjazne środowisku. Zamontowane w nich jednostki silnikowe powodują dużo mniejszą emisję dwutlenku węgla i innych gazów szkodliwych. Ma to duże znaczenie głównie przy jeździe miejskiej. Auta hybrydowe i ich eko jazda przyczyniają się do walki ze smogiem.

Plusy dla kierowców – wiele samorządów lokalnych w związku z polityką proekologiczną oferuje ułatwienia dla hybryd. Dzięki temu możemy stanąć na specjalnie przygotowanych miejscach parkingowych. Często też auta hybrydowe mogą wjeżdżać do stref, które są zamknięte dla aut tradycyjnych.

Ale samochody z napędem hybrydowym to niestety nie tylko zalety. Przeciwnicy tego napędu często wskazują na minusy wynikające z jego użytkowania. Przedstawiamy poniżej największe wady aut hybrydowych.

Wady (minusy) samochodów hybrydowych

Wyższe ceny – auta hybrydowe są droższe od tych z napędem tradycyjnym. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego samochodu musimy liczyć się z tym, że będzie to większy wydatek.

Mniejszy bagażnik – w autach hybrydowych spotkamy się z niewielkich rozmiarów bagażnikiem. Ze względu na konieczność montowania w takich samochodach baterii, przestrzeń użytkowa się zmniejsza. Dla osób, które lubią przewozić ze sobą wiele rzeczy bagażnik auta hybrydowego może nie być wystarczający.

Wyższa waga pojazdu – ze względu na akumulatory, które muszą być obecne w aucie hybrydowym.

Problem z naprawą – w Polsce auta hybrydowe nie są jeszcze bardzo popularne. Dlatego wielu mechaników może mieć problem z naprawą, czy wymianą niektórych części. Ten problem może jednak zniknąć w niedługim czasie, ze względu na rosnącą popularność hybryd.

Baterie zasilające – użytkownicy hybryd skarżą się na małą wytrzymałość akumulatorów. Niestety warunki pogodowe w naszym kraju sprawiają, że ich żywotność nie jest długa. Co gorsza ich wymiana jest kosztowna. Cena baterii waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Dwa silniki, więcej uszkodzeń – w teorii użytkownicy hybryd są narażeni na więcej wydatków. Zamontowane dwie jednostki silnikowe mogą wymagać więcej napraw.

Produkcja baterii nie jest ekologiczna – przeciwnicy hybryd uważają, że wytworzenie potrzebnych jej baterii zanieczyszcza środowisko. Kolejnym aspektem przeczącym temu, że hybryda jest ekologiczna jest ich utylizacja. Często wymagające wymiany baterie zaśmiecają środowisko. Ponadto wytwarzają szkodliwe toksyny.

Koszty serwisowania – aby naprawić auto hybrydowe będziemy musieli najprawdopodobniej oddać je do autoryzowanego serwisu. Koszty usług w takich salonach potrafią być bardzo wysokie. Zazwyczaj nie wymienia się tam pojedynczych części lecz całe podzespoły. Dlatego cena podsumowująca będzie wyższa niż w przypadku zwykłej wizyty u mechanika. Serwisowanie jest jednak tańsze niż w przypadku diesla.

Szybka utrata wartości – hybrydy mogą szybko tracić na wartości, choćby ze względu na małą popularność. W Polsce takie napędy nie są jeszcze codziennością. Z tego względu bardzo niewielki jest rynek części zamiennych. Przez to auto hybrydowe może szybko stracić na swojej wartości.

Ograniczony wybór modeli – przez małą popularność hybryd ich wybór w Polsce nadal jest niewielki. Kierowcy nie mają jeszcze dostępu do niektórych modeli, przez co nie mogą wybrać takiego auta, które sprosta ich oczekiwaniom.

Ograniczony dofinansowanie – polski rząd dofinansowanie do zakupu samochodów hybrydowych ogranicza tylko to hybryd typu plug-in, które są droższe i mniej popularne niż tradycyjne pojazdy hybrydowe.

Podsumowanie

Współczesna motoryzacja poszukuje coraz to nowych, lepszych rozwiązań. Technologia pozwala nam na stosowanie jednostek elektrycznych, bezpiecznych dla środowiska. Samochody hybrydowe są doskonałym rozwiązaniem do jazdy w mieście. Zakup auta hybrydowego jest dobrym krokiem na przyszłość, ponieważ zastosowany w nim napęd pozwala na zniwelowanie emisji szkodliwych dla środowiska substancji i hałasu. Z biegiem czasu takie auta z pewnością staną się w Polsce bardziej popularne. W ostatnich latach wzrosła sprzedaż samochodów z napędem hybrydowym.

Należy jednak pamiętać, że auto hybrydowe nie jest dla każdego. Mimo swoich zalet posiada także wady, które dla wielu będą znaczące. Wybierając auto należy dobrać je do własnych potrzeb i wymagań.