Czy warto kupić auto hybrydowe?

Użytkownicy pojazdów często stają przed pytaniem, czy na pewno warto zdecydować się na zakup samochodu hybrydowego. Wokół tego rodzaju aut narosło dużo mitów o ich eksploatacji, które często mijają się z prawdą.

Samochody hybrydowe cechują się dużo mniejszym zużyciem paliwa, a co za tym idzie emitują do środowiska znacznie mniej szkodliwych spalin. Znajdą także uznanie w oczach początkujących kierowców, bowiem dzięki systemowi ich działania, manewr ruszania i zatrzymywania jest łatwiejszy. Główną zaletą, zawsze podkreślaną przez użytkowników aut hybrydowych jest ich niskie spalanie, ale nie tylko to czyni je autami godnymi polecenia. Cały układ takiego auta charakteryzuje się dużą mocą, która pozwala na osiągnięcie przyspieszenia dużo szybciej, niż w aucie opartym wyłącznie na silniku spalinowym. Co więcej, użytkownik nie odczuje wibracji, które zwykle generuje taki silnik. Hałas powstający przy pracy silnika również został zmniejszony do minimum.

Mity, jakie otaczają auta hybrydowe często mówią o tym, że takie auta są po prostu wolne. Nie jest to prawdą, o czym świadczy choćby fakt, że obecnie auto najszybciej przyspieszające do setki jest właśnie hybrydą. Tego rodzaju auta osiągają przyspieszenie dużo szybciej niż silniki spalinowe. Nieprawdą również jest to, że taki napęd montowany jest wyłącznie w małych, miejskich autach. Obecnie hybrydy pojawiają się w niemal każdej kategorii aut, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Mówi się, że auto hybrydowe – które może, choć wcale nie musi kosztować więcej niż to z silnikiem spalinowym – zwróciłoby się po przejechaniu jakiejś ilości kilometrów, jednak to nie nastąpi, bo wcześniej padną jego akumulatory. Producenci takich aut dają długie gwarancje na tę część samochodu, umożliwiając użytkownikowi jego wymianę w razie, gdyby coś uległo wyeksploatowaniu. Nie często spotykamy się z elementem samochodu, który możemy zareklamować nawet po upływie 10 lat od zakupu.

Nowoczesne hybrydy w użytkowaniu nie różnią się za wiele od aut spalinowych. Wciąż towarzyszące obawy mogą wiązać się z tym, że ludzie są przekonani o fakcie, iż takim autem trzeba nauczyć się jeździć. To kolejny mit, hybrydy bowiem działają dokładnie tak samo, jak inne samochody i podczas jazdy nie odczujemy żadnej różnicy. Jeśli tylko zdecydujemy się na przeznaczenie dość wysokiej kwoty na samochód hybrydowy, z pewnością nie będziemy żałować takiej decyzji. Są to bowiem świetne auta dla ludzi ceniących sobie ekologię, chcących ograniczyć emitowanie szkodliwych substancji. Hybrydy są wygodne, idealne dla kogoś, kto ceni sobie ekonomię życia i pragnie podążać na technologicznymi nowinkami, aby iść z duchem czasu.

Niestety, hybrydy posiadają również wady – jeśli zdecydowalibyśmy się na hybrydę klasyczną, która pobiera energię z procesu hamowania, musimy liczyć się z tym, że nie pokonamy nią wielu kilometrów. Na szczęście inaczej sprawa ma się w przypadku metody „plug-in”, jednak wciąż zasięg jaki może pokonać takie auto nie jest wielki. Co więcej, akumulatory montowane w hybrydach są ciężkie, co wpływa na ostateczną masę samochodu. Niekoniecznie przenosi się to na możliwą do osiągnięcia moc, dlatego też stanowi to wadę tego typu układu napędowego. Jest to także auto, które lepiej posiadać dłużej, bowiem zwyczajnie nie opłaca się go pozbywać wcześniej, niż przed upływem około 7 lat.

Podsumowując, hybryda idealnie nadaje się dla ludzi często podróżujących po mieście, jak i tych, którzy muszą pokonywać długie dystanse, oraz co najważniejsze – jest dobra dla środowiska. Tego rodzaju napęd może okazać się innowacją, która w przyszłości wyprze z rynku auta z silnikami spalinowymi. Jeśli tylko cenisz sobie wygodę, ekologię i chcesz zakupić auto, z którym nie rozstaniesz się przez kilka ładnych lat – hybryda zdecydowanie jest warta zakupu.