Jak działa napęd hybrydowy?

Napęd hybrydowy ze względu na swoje liczne zalety związane z ekologią oraz niskim spalaniem w mieście zdobywa coraz większą popularność. Warto więc wiedzieć jak działa ten układ.

Co to jest i jak działa napęd hybrydowy?

Napęd hybrydowy to połączeniem dwóch rodzajów napędów. W samochodach montuje się silnik spalinowy oraz jeden lub więcej elektrycznych, które wprowadzają pojazd w ruch. Dodatkowo w autach tego typu występują także akumulatory, które ładują się pobierając energię powstałą w trakcie hamowania. Dzięki temu zużycie paliwa jest znacznie niższe, a także emisja spalin zostaje ograniczona. Hybrydy jednak nie jeżdżą wyłącznie na silniku elektrycznym, bowiem na długich dystansach bardziej wydajny okazuje się spalinowy. Jednak podczas jazdy miejskiej za główny napęd posłuży wyłącznie ten elektryczny, dzięki czemu do środowiska dostaje się dużo mniej szkodliwych substancji.

Napęd hybrydowy w samochodzie Toyota Yaris. Pod maską widać silnik, a pod tylnim siedzeniem akumulator.

Rodzaje napędów hybrydowych

Na rynku występuje wiele aut hybrydowych, które różnią się od siebie rodzajem zamontowanego napędu. Ze względu na to możemy podzielić je na te z napędem równoległym, szeregowym oraz mieszanym.

Napęd hybrydowy równoległy

Samochody, które posiadają pierwszy z nich są stosunkowo tanie w produkcji, mają niewielkie rozmiary, a ich konstrukcja nie jest bardzo złożona. Charakteryzują się tym, że główną jednostką napędową wciąż pozostaje silnik spalinowy, a elektryczny pełni rolę pewnego rodzaju wspomagacza. W hybrydach równoległych stosuje się system dwusprzęgłowy oraz o rozdzielnych osiach, a co za tym idzie – możemy odzyskać naprawdę dużo energii powstałej w procesie hamowania. Użytkownicy tego typu hybryd powinni jednak pamiętać, że wymaga on oddzielnego alternatora i rozrusznika. Napęd równoległy spotkamy na przykład w Hondzie Civic, Insight, czy Accord.

Napęd hybrydowy szeregowy

Innym rodzajem napędu stosowanego w hybrydach jest napęd szeregowy. W tym przypadku silnik spalinowy występuje, ale nie jest połączony z kołami napędowymi. Ma on na celu jedynie napędzanie generatora prądu, który wytwarza energię potrzebną silnikowi elektrycznemu, który pełni tutaj nadrzędną rolę. To właśnie on napędza całe auto, dzięki czemu zużycie paliwa jest naprawdę bardzo niewielkie. Podczas, gdy zamontowane w aucie akumulatory są naładowane do pełna, silnik spalinowy zostaje zupełnie odłączany. Odgrywa swoją rolę dopiero w momencie, kiedy zasoby energii się kończą. Takie auta jednak są bardzo kosztowne w budowie oraz posiadają duże rozmiary. Przykładem hybrydy szeregowej może być Renault Kangoo.

Napęd hybrydowy mieszany

Napęd mieszany, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje obie podane wyżej technologie. W przypadku tego rodzaju napędów, montuje się dwa silniki elektryczne. Występująca w tych autach przekładnia planetarna rozdziela moc silnika spalinowego na moc elektryczną i mechaniczną, która później jest bezpośrednio przenoszona na koła napędowe. Jest to dużo bardziej wydajne rozwiązanie niż hybryda szeregowa, bowiem oszczędza dużą ilość paliwa. Ponadto tego typu auta charakteryzują się występowaniem wielu trybów jazdy. Wadą takiego rozwiązania może być jednak to, że przekładnia często lubi się psuć. Napęd mieszany w swoich autach wykorzystuje między innymi Lexus, Mazda, czy Toyota.

Inne rodzaje hybryd

Warto także wspomnieć, ze hybrydy często szereguje się także ze względu na stopień hybrydyzacji. Tutaj możemy wyróżnić napęd hybrydowy częściowy – który charakteryzuje to, że nie może być napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym – oraz napęd pełny, wykorzystujący podczas jazdy silnik spalinowy, elektryczny lub oba naraz.

Hybryda typu Plug-in

Toyota Prius - hybryda plug-in podczas ładowania akumulatora.

Niektóre z aut hybrydowych mają zamontowane specjalne wtyczki, które umożliwiają użytkownikowi ładowanie akumulatorów ze stacji zewnętrznych. Ten typ auta nazywa się hybrydą plug-in.

Napęd hybrydowy w hybrydzie plug-in (Toyota Prius).

Podsumowanie

Oznaczenie Hybrid na samochodzie z napędem hybrydowym Toyota C-HR

Napęd hybrydowy to dobre rozwiązanie, szczególnie dla ludzi, którzy rzadko wybierają się w długie trasy. Tego typu auta nadają się idealnie do jazdy po mieście, bowiem wykorzystują wówczas jedynie energię elektryczną, a co za tym idzie, nie emitują do środowiska tylu szkodliwych substancji. Wciąż rozrastający się rynek aut hybrydowych oferuje modele, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dowiedz się także czy warto kupić samochód hybrydowy i sprawdź kiedy opłaca się kupić auto z napędem hybrydowym.