Spalanie aut hybrydowych - sprawdź ile naprawdę palą hybrydy

Samochody hybrydowe często kuszą potencjalnych nabywców tym, że palą mniej paliwa niż auta, które wyposażone są w silnik spalinowy. Czy naprawdę tak jest?

Na sam początek trzeba zwrócić uwagę na jeden znaczący aspekt: jeśli chcemy zaoszczędzić na paliwie zakupując samochód hybrydowy, musimy pamiętać, że nie zwróci się on po kilku miesiącach. Ulgę w portfelu możemy zauważyć po upływie kilku lat, ponieważ potrzeba czasu, aby hybryda zaczęła przynosić prawdziwe oszczędności. Co więcej, taki samochód sprawdzi się o niebo lepiej wśród użytkowników, którzy przez większość czasu jeżdżą po mieście. Na takich dystansach silnik elektryczny jest używany znacznie częściej niż podczas długiej trasy, a co za tym idzie – korzystamy z dużo mniejszej ilości paliwa. Jeżeli nie musimy często odbywać długich podróży, to hybryda będzie ideałem. Co prawda obecnie konstruowanych jest wiele modeli, które są dedykowane dla dalekich podróży, ale patrząc prawdzie w oczy wciąż oszczędzimy więcej podczas jazdy miejskiej.

Ile naprawdę pali hybryda?

Aby dowiedzieć się o faktycznym spalaniu modelu jaki chcemy nabyć, nie warto sugerować się danymi podanymi przez producenta. Testy odbywają się zazwyczaj w halach, a to nie może pokazać faktycznego stanu rzeczy. Warto poczytać opinie i wartości, jakie podają ludzie, którzy mieli już przyjemność przetestowania danego auta w realu. Takich informacji można poszukać w serwisie EQUA Index, który jest międzynarodową inicjatywą, która sprawdza faktyczną konsumpcję paliwa. Dane, które podaje producent często są sporo niższe od tych rzeczywistych, ale nie zmienia to faktu, że samochody hybrydowe naprawdę są oszczędne. Spalanie aut, wyposażonych w silniki o dużej pojemności mogą zaskoczyć. Dla przykładu, BMW serii 5 o silniku 3,0 litra, na 100 kilometrów pali 9,3 litra, a Infiniti M z silnikiem 3,5 litra – 9,0 l/100 km. Taki wynik, w rozliczeniu wieloletnim to spora oszczędność.

Wybór samochodu hybrydowego to idealna opcja dla tych kierowców, którzy w większości poruszają się po mieście. W takim przypadku faktycznie zauważymy oszczędności, jakie niesie ze sobą tego typu auto.

Oczywiście nie ma co liczyć na to, że będziemy jeździć zupełnie za darmo. Taka technologia jeszcze nie powstała, dlatego trzeba cieszyć się z tego, co jest dostępne na rynku.